Běh zvonkařů v Ebensee - lidový zvyk

29.03.2009 19:40

V předvečer svátku Svatých Třech králů se  konají běhy zvonkařů - Glöcklerläufe.

Běh zvonkařů byl popsán v roce 1890 v hornickém městě Ebensee ležícím na jižním konci jezera Traunsee, je však jistě mnohem starší. Z Ebensee se rozšířily běhy zvonkařů nejprve do 30 obcí v okolí, později i mnohem dál. Zvonkaři nosí dodnes bílý oděv, stejně jako horníci dolující sůl v Ebensee, na opasku mají na zadku přivázaný velký kravský zvonec, mnohdy zvonců několik. Původně měli všichni běžci začerněné obličeje. Později zvonkařům přibyly na hlavy obrovské svítící čepice - spíš velikánské lampiony. Svící čepice - německy Lichterkappen jsou 50 - 60 cm vysoké, mnohdy ale mnohem vyšší "koruny" různých tvarů. Na dřevěné konstrukci, ve které jsou uvnitř umístěné při běhu hořící svíčky, je natažen jemný pomalovaný papír.

Výzdoba vychází především z křesťanské symboliky, na čepicích jsou ale vidět např. symboly různých řemesel. Světlo v čepici má připomínat slunce a slunovrat. Má přinést světlo a radost do každé domácnosti, stejně jako dobrou úrodu na polích. Výroba jedné čepice těžké 5 až 10 kg zabere i několik desítek hodin. Skupiny běžců, které musí mít vždy lichý počet, vyrážejí obvykle z jednotlivých osad rozesetých na svazích hor. V přítmí večera je pak zdálky slyšet zvuk zvonců při běhu, na mnoho kilometrů je vidět řádky svítících čepic, jak běžci běží od jednoho domu ke druhému. Ve dvoře, nebo před domem před obyvateli domu udělají běžci vždy tři kolečka, tzv. Kranzl čili věnečky. Běžci vypijí svařené víno nebo punč, snědí chleba se sádlem, zkontrolují, zda hoří všechny svíčky, rozloučí se hlasitým zvoněním, a běží k dalšímu domu.

Největší slavnosti běžců - zvonkařů jsou stále v Ebensee, kde jsou každoročně stovky zvonkařů, můžete se s nimi setkat ale i v dalších obcích kolem jezera Traunsee - v okresním městě Gmundenu, v romantickém Traunkirchenu, v Altmünsteru, známém spíš první SOS dětskou vesničkou na světě, ale také v Bad Ischlu, ale také ve štýrských či solnohradských městech a vesnicích.

Zpět