Štýrsko/Steiermark

styrsko-vlajka
    Štýrsko je druhou největší rakouskou spolkovou zemí, jejíž rozloha činí 16
388 km². Hraničí se Slovinskem, v rámci Rakouska sousedí se spolkov ými zeměmi Horní Rakousy, Dolní Rakousy, Salcbursko, Burgenland a Korutany. Hlavním městem je Štýrský Hradec (Graz). Země se dělí se na horní část, zvanou někdy pro obrovské zásoby železné rudy železné markrabství Štýrsko na jihu hraničí se Slovinskem

            O Štýrsku se říká, že je zemí sta jezer a horských údolí, mezi nimiž jsou skalní masivy dobře přístupné stovkami lanovek. Nejvyšší horstva jsou na západě, kde je masív Dachsteinu a Totes Gebirge. K turisticky nejpřitažlivějším oblastem patří i štýrská část Solné komory (Salzkammergut), kde jsou malebná jezera Altausser See, Toplitz See Grundlsee.

    Mnoho příznivců si získala rovněž jezerní oblast kolem Bad Aussee a okolí řeky Enns. Vysokohorskými turisty jsou vyhledávány i masívy Niedere Tauern, dělící se na Schladminger Tauern, Rottenmanner Tauern a Seckauer Tauern. Mnoho krásných cest vede masívem Eisenerzen Alpen a Hochschwabem, v jehož srdci leží průsmyk Seeberg a kde je i jedno z největších poutních míst Evropy — Mariazell. Není však možno opomenout ani Veitsch Alpe a oblast Semmeringu, ležící na hranici s Dolními Rakousy.

    Mimo těchto přírodních krás může země nabídnout mnoho dalších zajímavostí, k nimž  patří tzv. Železná cesta směřující do Eisenerzu, kolem níž jsou rekonstruované technické památky (hamry, doly apod.). Přístupný je i železnorudný lom Železná hora (Erzberg u Eisenerzu). Navštěvují se i některé solné doly a stříbrný důl (Schaubergwerk Oberzeiring). Poučná je návštěva porodních rezervací, kudy vedou „naučné stezky“ (rezervace Grebenzen, Pollauer Tal) a jeskyní (Kraushöhle u Gamsu blízko Hieflau — nejstarší zpřístupněná jeskyně světa — 1882).

     Klenotnicemi umění jsou města Graz, Bruck a.d. Mür, Leoben a Eisenerz. Z desítek hradů a hradních zřícenin je třeba připomenout alespoň Landsberg z 12.—16. stol. U Deutschlandsbergu a Rabenstein. Jedním z největších hradů země je pak Riegersburg stavěný od 12. do 17. století. Ve Štýrsku je však i velké množství zámků, z nichž nejpřednější jsou zámky Eggenberg u Grazu ze 17.—18. stol. A zámek Festenburg z 15.—18. stol. u Vorau. Cestovat po této malebné zemi znamená zastavit se  v některém z mnoha klášteru, jejichž počátky spadají do 11. století. Zde je na předním místě třeba jmenovat klášter Admont s obrovskou knihovnou, klášter St. Lambrecht, klášter Seckau, kde upoutá kostel z 12. stol. A klášter Vorau. Neméně zajímavé jsou však i zaniklé kláštery, jako je Göss, Pöllau, z nějž se dochoval obrovitý kostel i barokní konvent, Stainz, Neuberg a.d. Mürz (severozáp. Od Grazu). I když cestovat po Štýrsku znamená setkávat se s lidovou architekturou v desítkách vesniček, je zajisté vhodné navštívit i jeden z největších skansenů Rakouska ve Stubingu u Grazu.

    Štýrsko, to je však i země mnoha lázní. V Bad Mitterndorf vyvěrají prameny teplé 26°C, kdežto studenou minerální vodou jsou známé lázně Bad Aussee, Bad Gams, Bad Gleichenberg, Bad Radkersburg, Waltersdorf a Loipersdorf. Osvěžující síla  vody - vytváří od krajiny Ausseerlandu ve štýrské Solné komoře až po oblast štýrských termálních lázní pravý ráj pro všechny, kteří hledají zotavení. Vzduch, rašelina, sůl a horké termální prameny jsou třešničkou na dortu nabídky wellness ve Štýrsku.

     Ve Štýrsku se lyžařské terény nacházejí ve výšce od 200 metrů až do téměř 3

kilometrů nad mořem
. Nalezneme zde upravené sjezdovky, ale také svahy, na nichž lze lyžovat ve volném terénu. Mezi nejznámější oblasti Štýrska vhodné pro lyžaře patří vrchol Schladminger Tauern a masív Dachstein. Mezi uvedenými vrcholy se nachází 9 zimních středisek (Schladming Planai/Hochwurzen, Hauser Kaibling, Reiteralm/Fageralm, Stoderzinken, Galsterberg, Ramsau, Dachstein Gletscher, Planneralm, Resneralm), které nabízí celkově 223 kilometrů upravených lyžařských tratí a 111 lanovek. Pro všechny snowboardisty, freeridery a také lyžaře je výborným tipem tipem na dovolenou plnou zimních radovánek –  Kreischberg. Nachází se zde největší U-rampa Evropy. Oblast Schladming–Dachstein je považována za průkopníka ve snowboardingu.

    Z kulinářského hlediska může Štýrsko nabídnout mnohem více, než je obecně známo. Gastronomickými vyslanci Štýrska jsou totiž  jablka, dýně a víno, a extratřídu představují také "limbovice" (tzv. Zirbenschnaps - pálenka s šiškami borovice limby), červené fazole (kterým se zde říká Käferbohnen) a čokoláda.